Hareketlilik Süreci

Ön Başvuru yapan öğrencilerin sıralama puanlarına göre asil - yedek listesi oluşturulur ve asil listeye giren öğrenciler;

1. Uluslararası İlişkiler Birimi tarafından yapılan oryantasyon programına katılır.

Tarih henüz belli değil.

2. Koordinatörü yardımıyla staj yapacağı kurumu belirler.

(Staj koordinatör listesi için tıklayınız)

3. Staj yapacağı kurumdan kabul mektubu alır. (Öğrencinin adı, soyadı, tckimlik numarası ve hangi tarihler arasında staj yapacağı gün/ay/yıl şeklinde belirtilmesi ve yapacağı işin kısa bir tanımının yazılması gerekir. Kurumun antetli kağıdına yazılmış, imzalı ve mühürlü olmalıdır.)

Örnek kabul mektubu

4. Kabul Mektubunu alan öğrenciler, fakülteden yönetim kurul kararı çıkması için Kabul Mektubunun fotokopisini Fakülte-Bölüm Koordinatörüne teslim eder.

 • Kurul kararınız çıkıp çıkmadığını fakültenizden öğrendikten sonra, Erasmusport yazılımdan yerleştirme işleminin yapılıp yapılmadığını kontrol ediniz.

5. Yönetim kurul kararı çıkan öğrenciler, Uluslararası İlişkiler Birimi’nden Harçsız Pasaport Yazılarını alarak pasaport başvurusu yaparlar. (lütfen Pasaportunuzu hangi şehirden alacağınızı belirtiniz.)

Not: 25 yaş ve üzeri öğrenciler için geçerlidir, 25 yaş altı öğrenci harç ödemeden pasaportunu alabilir.

(3 ay ve daha az süre staj yapacak öğrenciler varsa yeşil pasaportlarını kullanabilirler)

6. Yönetim kurul kararı çıkan öğrenciler gerekli belgelerini Uluslararası İlişkiler Birimine teslim eder.

Learning agreementın onayına dair Senato / Fakülte Yönetim Kurulu Kararı (Bu belge öğrencinin fakültesi tarafından UİB'ye gönderilir. Vize mektubu alma aşamasında ilgili karar çıkmamış öğrencilerin bunu beyan eden bir dilekçe doldurması gerekmektedir.)

Gerekli Belgeler:

 • Kabul Mektubu
 • Erasmus+ Başvuru Formu
 • Transkript (başvuruda verilmediyse)
 • Duyuru Metni
 • Karşı Kurum Bilgi Formu
 • Staj Öğrenim Anlaşması - Learning Agreement for Traineeships
 • Öğrenim anlaşmasında üst satıra adınızı soyadınızı ve akademik yılı yazıdıktan sonra, ilk stundan başlayarak kendinizle ilgili kısımları doldurup belgeyi word dosyası olarak e-posta ile karşı kuruma gönderiniz, karşı kurum da kendisi ile ilgili kısımları doldurdurup, çıktı alıp, imzalayıp, mühürledikten sonra taratıp e-posta ile göndermesini ve kabul mektubu ile birlikte orjinal belgelerinizi göndermelerini isteyiniz. Belgelerin taranmış halleri ile işlemlere başlayınız.

Dikkat:

 • Stajınız tamamlandıktan sonra yaptığınız staj transkrip ve diploma ekine bilgi olarak eklenecektir.
 • Table B yi dolduruken zorunlu stajınız yerine saydıracaksanız 1. tabloyu, zorunlu satajınız yoksa 2. tabloyu, yeni mezun iseniz 3. tabloyu doldurunuz. (Henüz diploma ekinizi almadıysanız stajınız diploma ekine işleneceğinden tablo2 yi doldurabilirsiniz.)
 • Türkiye Burslu Yabancı Öğrenciler için Dilekçe (UİB tarafından hazırlanacak)

* Türkiye burslu yabancı öğrencilerin burslarının kesilmesine dair resmi yazıyı görmek için lütfen tıklayınız.

 • Sigorta Poliçesi Fotokopisi(Poliçe kapsamında Sağlık Sigortası Teminatı, Mesuliyet sigortasını ve Kaza Sigortası Teminatı olması gerekir.)
  • AXA sigorta poliçesi 92 gün ile sınırlıdır, daha fazla gün staj yapacaksanız Allianz, SOMPO, AON, AIG, Ziraat Bankasından yaptırabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası Anadolu Üniversitesi Şubesi’nde açılmış olan Avro hesabına ait dekont. Başka şubelerden açılan EURO hesapları kabul edilmeyecektir. Mobil bankacılık üzerinden, şehir dışında ikamet etmekte olan öğrencilerimiz hesaplarını  Ziraat Bankası Anadolu Üniversitesi Şubesi’nden açabilirler.

Not: Kabul mektubu ve Erasmus+ Staj Hareketliliği Sözleşmelerinin orjinalleri gelinceye kadar taranmış halleri ile işlemler yapılabilir.

7. Uluslararası İlişkiler Birimi’nden belgeler alınır.

Birimin Size Vereceği Belgeler

 • Vize Mektubu
 • Hibe Sözleşmesi (Öğrenci vizesini aldıktan sonra vize onay sayfası ve pasaport bilgi sayfalarını taratarak PDF şekilnde uib@eskisehir.edu.tr eposta adresine iletir. Sonrasında Hibe Sözleşmesi belgesi öğrencinin imzası için öğrenciye ulaştırılır.)
 • OLS (Öğrenci vizesini aldıktan sonra vize onay sayfası ve pasaport bilgi sayfalarını taratarak PDF şekilnde uib@eskisehir.edu.tr eposta adresine iletir. Sonrasında OLS sınavı öğrencinin eskisehir.edu.tr uzantılı e-posta adresine tanımlanır.)

8. Vize almak için Konsolosluktan veya Konsolosluğun sizi yönlendireceği aracı kurumdan randevu alınır.

İngiltere'ye gidecek öğrenciler 7. maddeki belgelere ek olarak aşağıdaki belgeleri hazırladıktan sonra taratıp uib@eskisehir.edu.tr adresine göndermelidir.

 • Pasaportunuzun dış kapak dahil bütün sayfalarını, sırayla taranmış olan tek pdf dosyası olarak gönderniz, dosyanın büyüklüğü 4 MB yi geçmesin.
 • Öğrenci Belgesi (İngilizce)
 • Tier 5 CoS Application Form (lütfen eksiksiz doldurun) ----- Kılavuz
 • Transkript (İngilizce)
 • Sabıka Kaydı (İngilizce, e-devlet den indirebilirsiniz)

Cos numarası için gereken belgeler British Council'e tarafımızdan gönderilecektir. Cos Numarası geldikten sonraki yapılması gereken işlemler öğrencinin sorumluluğundadır.

9. Vize aldıktan sonra pasaportun vize sayfasının fotokopisi Uluslararası İlişkiler Birimine teslim edilir.

10. Avrupa Komisyonu tarafından online sınava girer.

Öğrencilere faaliyet öncesi girdikleri sınav sonrasında (üniversitemize tahsis edilen lisans sayısı oranında) online dil kursu tanımlanabilir. Sınavlar ve kurslar Avrupa Komisyonu tarafından belirlenen Almanca, Fransızca, Hollandaca, İtalyanca, İngilizce, İspanyolca Çekçe, Danca (Danimarka dili), Yunanca, Lehçe (Polonya dili), Portekizce, İsveççe, Bulgarca, Fince, Hırvatça, Macarca, Romence, Slovakça, İrlandaca, Estonca, Letonca, Litvanyaca, Slovence ve Maltaca dillerde verilebilmektedir.

11. Uluslararası İlişkiler Birimi vize sayfanızı kontrol ettikten sonra hibenizin %80’lik kısmının hesabınıza yatması için talimat verir.

12. Banka işlemleri için hesabınızı internet bankacılığına açtırabilirsiniz ya da bir yakınınıza vekalet verebilirsiniz.

13. Gitmekten vazgeçenler için örnek Feragat Dilekçesi.

Staj başlama tarihinizden sonraki 15 gün içerisinde staja başlamayan ve durumları ile ilgili UİB'ye bilgi vermeyen öğrencilerin başvurusu iptal edilir.

Staja gitmekten vazgeçmiş ve staj başlama tarihinden sonraki 15 gün içerisinde feragat dilekçesi vermeyen öğrencilerin bir sonraki başvuruda sıralama puanından 10 puan kesilir.

14. Staja başladığınız ilk hafta içerisinde Staj Başlama Formu (Arrival Formu)'nu doldurup faks ya da e-posta ile Uluslararası İlişkiler Birimine ulaştırmanız gerekmektedir.